Scroll to top

Sosyal Girişimcilik Nedir? Nasıl Sosyal Girişimci Olunur?


admin - 23 Eylül 2018 - 0 comments

Henüz tam anlamıyla oturmuş bir kavram olmayan Sosyal Girişimcilik, bildiğimiz girişimlerin aksine kârlılığı ikinci planda tutarak, sosyal sorunları sürdürülebilir bir şekilde çözmeyi birinci planda tutmaktadır. Günümüz girişimciliğinin bir üst versiyonudur. Hem insanlığa faydalı olup iyi hissetmek hem de para kazanmak için muazzam bir yöntemdir. Özüne dönüştür, olması gerekendir. Aldığını vermektir.

Sosyal Girişimcilik de normal girişimler gibi temellendirilir ve hayata geçirilir.

Sosyal Girişimci olup karizmanı tavan yaptırmak istersen kıymetli okuyucu, gel adım adım sana bu işin olurunu söyleyeyim.

Doğru soruyu sormak

Öncelikle girişimci olmak için girişimci olunmaz, hele sosyal girişimci hiç olunmaz. Üstelik “nasıl”,”niye” gibi soruları kendine sormaya başlarsan, içinden çıkılamaz bir sürece girer hiçbir şeye girişemezsin.

Sorman gereken doğru soru kıymetli okuyucu “ne?” sorusudur.

“Ne yapacağım?”

“Sıradaki adımım nedir?” gibi.

Başarılı herhangi bir işin formülü nedir?

“Başarının formülü” diye bir geyik yapmayacağım tabiki ama başarının bir denklemi vardır kıymetli girişimci adayı. O denklem şudur:

Müşteriyi belirle, sorunu tespit et, bu sorunu ürün veya hizmetinle çöz, bunu yaparken gelir elde et ve tekrarla.

Evet budur. Hep bu olmuştur. 200 bin yıldır böyledir. Dünyadaki ilk mesleği kuran ve icra eden kişi bile bu modeli kullanmıştır.

Müşterilerin kim ve sorunları ne ?

Her şey burada başlar. Hiçbir zaman oturduğun yerden veya düşünerek cevaplayamayacağın soru budur kıymetli wannabe girişimci kardeşim. Çık dışarı, otur, konuş, ara ve bunu birçok kişiyle yap. Muhataplarına git ve onlara deki “Senin sorunun ne?” “Senin için ne yapabilirim?”. Bu esnada ne kadar çok “doğru” insanla muhatap olursan, o kadar çok çözebileceğin sorunun olur.

Bundan 4 yıl önce sıfırdan kurduğum orta halli bir animasyon şirketim vardı. Henüz müşterim olmayan Avrupa’nın en büyük haber sitesiyle yaptığım bir toplantıda onlara şu soruyu sordum “Size ne lazım?”. Dediler ki bize animasyon değil reklam yazılımı lazım. Kastettikleri şeyi tam olarak öğrenip üzerinde 6 ay çalıştıktan sonra onlara istediği yazılım ürününü üretmeyi ve bu yazılımla tam 2 milyar gösterim almayı doğru soruları sorarak başardım. Bu işin animasyon şirketimle veya hayatımda yaptığım hiçbir işle ilgisi yoktu.

Sen de kıymetli girişimci adayı git ve doğru soruları sor. Cevaplarsa senindir.

Bir ürün veya hizmeti ne yaparak ortaya koyarsın?

Çalışarak. İşte bu kısım belki de %99’unun pes ettiği kısımdır. Zaten burayı çözdükten sonra sadece yaptıklarını tekrarlıyorsun. Bu kadar basit. Çalış.

Eğer ki bir sorunu çözemiyorsan bil ki bu da senin sorunun. Git ve senin sorununu çözebilecek birini bulup ondan hizmet al.

Gel gelelim asıl meseleye.

Sosyal Girişimcilik’de kastedilen “sosyal” nedir?

Kıymetli okuyucum, tabiiki burada “sosyal” ile kastedilen şey “takılmaca” değildir. Bu girişimin/işin sosyal etkisidir. İnsana-insanlığa etkisidir. Çalışanlarına, sahiplerine, müşterilerine ve diğer 3.partilere kattığı sosyal değerdir. Bu değer sosyal bir sorunun çözümüyle beraber, sosyal refahı yukarıya taşıyan herhangi bir değer de olabilir. İşte kıymetli dostum artık yapmamız gereken işler böyledir, dünya kendi kendini kurtaracak değil.

Sen milyarlarca kişinin oynadığı bir satranç oyununda, hamle sırası gelmiş kişisin. Hamleni yap.

Sosyal değeri ne üretir?

Üreteceğin sosyal değer senin kişiliğine bağlıdır. Dünyanın şuanki halinin çok iyi olduğunu, herşeyin yolunda gittiğini düşünüyorsan sadece kendine değer üretirsin. Böyle olma. Dünyayla bir derdin olsun, çevrendeki sorunlara karşı kuracağın bu girişim senin çözümün olsun.

Çevrene bak ve o sorunu, adaletsizliği bul sonra çözmeye çalış. İşte sosyal değeri bu üretecektir kıymetli okuyucu.

Yanlış anlama, sen sivil toplum kuruluşu değilsin bağış toplamayacaksın. Sen işini yapıp çatır çatır kazandığın parayla insanlığı kurtaracaksın.

Özetle:

Müşteri kitleni bul. Onlara doğru soruları sorarak sorunlarını öğren. Bu sorunları çözecek hizmet veya ürünü doğru iş ortaklarıyla geliştir. Müşteri kitlenden bu hizmet karşılığında ödeme al. Dünyaya, insanlığa sosyal bir fayda sağla. Sonra tekrarla.

Yazar : Oğuzhan Ocak


Eğer bu konu ilgini çektiyse Sosyal Girişimcilik üzerine yaptığımız Sosyal Podcast’e iTunes veya Spreaker üzerinden abone ol ve dinle.

Related posts

Post a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir