Scroll to top

Çalıştığınız İşten Ayrılmadan Girişimci Olun!


admin - 23 Eylül 2018 - 0 comments

Yanlış hayaller kurup kurumsal hayattaki işinizden olmayın, hedeflerinize ulaşmak için kullanabileceğiniz başka yöntemler de var, tabi hedefiniz mantıklıysa mesela para bir hedef değil sonuçtur ama “1000” tane insanın “… sıkıntısını …. ile çözeceğim” demek bir hedeftir.

Hedefleriniz Doğru Mu?

Şimdi bir düşünün, şuan yaptığınız işi neden yapıyorsunuz? “Para” dışında bu soruya verecek bir cevabınız yoksa büyük bir probleminiz var demektir. Çünkü şuanki hayatınızın muhtemelen yarısından fazlasını harcadığınız baş aktivitesini amaçsızca yapıyorsunuz, bu yüzden çalıştığınız işten memnun olmanız çok beklenmedik bir durum olacaktır. Unutmayın, para bir hedef değil sonuçtur.

Şimdi tekrar düşünün, neden?

İşiniz Gerçekten Kötü Mü?

Eğer işyerinizde patron kemeri çıkarıp sizi pataklamıyorsa, iş arkadaşlarınız açık unuttuğunuz Facebook’unuza girip saçma iletiler paylaşmıyorsa bu konuyu tekrar değerlendirmeniz daha mantıklı.

Diyelimki gerçekten çok motive bir şekilde girişimci olmak istiyorsunuz ama bir yandan da hayatınızı idare edecek kadar paraya ihtiyacınız var ne yapacaksınız? Çalıştığınız işten ayrılmanız muhtemelen bunlardan ikisine de hizmet etmeyecek ve hayatınız daha kötü bir duruma gelmiş olacak.

Freelancer Olmak En İyi İhtimalle Günü Kurtarır

İşten ayrılır, parayı da freelanceden çakarım diyorsanız haklısınız ama hangi parayı? Karın tokluğuna çalışacaksınız ve müşteriden müşteriye koşarken kendi girişiminize yine enerji ayıramayacaksınız sonuç da kendi kendinizi yine işe sokmuş olacaksınız bu sefer sorumluluğunuzda fazla, izin de alamazsınız. Ayrıca şirket olmak bir kurum imajının arkasında olmak her zaman büyük rahatlıktır inanın öyledir.

Ayrıca çalıştığınız şirketteki varlığınızın vatana, millete, dünyaya, insanlığa bir faydası olmadığını düşünüyor ve idealist hedeflerle insanların hayatında değişiklik yaratmak istiyor olma ihtimaliniz de bence yüksek.

O yüzden size bir önerim var.

Yarı Zamanlı Sosyal Girişimci Olun?

Sosyal Girişimcilik sosyal etkiyi amaçlayarak, para kazanabileceğiniz bir girişim modelidir. Bu sayede hem makul ve faydalı bir hedefiniz olur hem de kârlılıktan da ödün vermemiş olursunuz. Bu girişiminizi kurarken ise varolan işinizden ayrılmadan, boş ve verimli vakitlerinizi kullanacaksınız. Böylece parayı(!) hedeflemekten ziyade sosyal etkiye odaklanacak ve küçük küçük adımlarla hem insanların hayatlarını hem de kendi hayatınızı değiştirmiş olacaksınız.

Sosyal Etki’ye Odaklanmak

Sosyal Etki dediğimde aklınıza STK’lara bağış dağıtmak gelmesin, o bir yardım faaliyetidir ve Sosyal Girişimcilikle alakası yoktur. Sosyal Girişimcilik dediğimde aklınıza Elon Musk gelsin, çünkü bu zad dünyayı kurtararak para kazanıyor. Çok yüksek ihtimalle Elon Musk’ın 15 yaşındaki haline bile “NEDEN?” sorusunu sorsak “PARA” cevabını almayacağız. Silikon Vadisi’nde de klişe bir laf vardır “dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek” diye, bu çok doğrudur ama son yıllarda içi boşaltılmıştır, o ayrı.

Siz de dünyayı daha iyi bir yer haline getirin. İnsanların hayatlarında bir etkiniz olsun ve bu etkiler sizin hayallerinize hizmet etsin. Bunun sonucu olarak da inanın bana cebinize istemediğiniz kadar para girecektir. İşte tüm bu hikayenin gerçekleşmesi için atmanız gereken adım işi bırakmak mıdır? Tekrar düşünün.

Sevgiler.

OĞUZHAN OCAK

Related posts

Post a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir